Od nowego roku weszły w życie przepisy otwierające dostęp do kolejnych zawodów w ramach flagowego projektu deregulacyjnego ministerstwa sprawiedliwości. Aktualne zmiany objęły przede wszystkim przewodników turystycznych, pracowników ochrony, zarządców oraz pośredników nieruchomości, detektywów oraz taksówkarzy.
Od teraz przewodnicy turystyczni, piloci wycieczek oraz przewodnicy górscy nie są zobligowani do przejścia dotychczas obowiązkowego teoretycznego i praktycznego szkolenia. Z kolei pracowni ochrony fizycznej oraz zabezpieczenia technicznego nie będą już potrzebowali licencji na swoją działalność. Zamiast tego podlegają wpisowi na listy kwalifikowanych pracowników. Obowiązek egzaminu ustąpił na rzecz kursów specjalistycznych lub cyklicznych szkoleń.
Bardzo duże ułatwienie w dostępie do zawodu nastąpiło w profesji zarządcy oraz pośrednika nieruchomościami. Przed wejściem w życie nowej ustawy, warunkiem niezbędnym wykonywania tych zawodów było posiadanie licencji zawodowej. Z nowym rokiem obowiązek ten zniesiono i teraz do zostania pośrednikiem lub zarządcą nieruchomości wystarczy mieć ważne ubeczpieczenie OC.
W przypadku detektywów zniesiono obowiązek zdania państwowego egzaminu. Od teraz jedynym wymogiem uprawiania tego zawodu będzie odbycie i zaliczenie obowiązkowego szkolenia. Również w zawodzie taksówkarza dochodzi do poluzowania przepisów. W gminach zamieszkałych przez poniżej 100 tysięcy mieszkańców, zniesiono obowiązek szkolenia w zakresie transportu drogowego taksówką potwierdzonego zdanym egzaminem. W gminach przekraczających 100 tysięcy mieszkańców zostawiono do decyzji rady miasta, jak mają wyglądać zasady szkolenia i egzaminowania taksówkarzy.
Warto pamiętać, że obecne zmiany są drugim etapem tzw. I transzy deregulacyjnej. W wyniku jej wejścia w życie zliberalizowany został dostęp do ponad 50 zawodów. Docelowo deregulacja ma objąć ponad 250 zawodów. Na pewno projekt ministerstwa ułatwi dostęp do zawodów i w pewnych przypadkach poprawi konkurencję, co przełoży się na niższe ceny świadczenia usług. Jednakże, w niektórych sytuacjach może pociągnąć za sobą obniżenie jakości świadczenia usług, a nawet narazić klientów na nieprzyjemne konsekwencje finansowe. W nowo otwartych zawodów szczególnie czujnym należy być na pośrednika nieruchomości, gdyż otwarcie tego zawodu może spowodować napływ nisko wykwalifikowanych pracowników, którzy za swoje błędy zgodnie z prawem odpowiadają jedynie przed sądem. Taka sytuacja może spowodować sporo nadużyć w sferze obrotu nieruchomościami.