Od 1 marca 2015 r. będzie możliwość zawarcia ślubu poza Urzędem Stanu Cywilnego. Dotychczasowy przepis Prawa o aktach stanu cywilnego z 29 września 1986 r. mówiący o tym, że akt małżeństwa można zawrzeć poza USC, tylko jeżeli zachodzą uzasadnione przyczyny, zostanie zmieniony. Do tej pory to kierownik USC interpretował ten przepis, zezwalając na zawarcie małżeństwa np. w szpitalu czy więzieniu. Od 1 marca nie będzie już wymogu zaistnienia „uzasadnionych przyczyn”, natomiast chętni będą musieli uiścić opłatę w wysokości 1 tys. zł. Będzie ona stanowić dochód gminy związany z pokryciem kosztów organizacyjnych przyjęcia przez kierownika USC oświadczeń o zawarciu małżeństwa poza urzędem.
Ustawodawca przewidział pojawianie się pomysłów zawarcia małżeństwa w zbyt nietypowych miejscach, dlatego wykluczył możliwość zawarcia aktu małżeństwa np. w samolocie czy pod wodą. “Plener” będzie musiał spełniać wymogi miejsca gwarantującego powagę i doniosłość ceremonii.
W Polsce istnieje 2,2 tys. urzędów stanu cywilnego, w których w 2014 roku zawarto 69 tys. małżeństw. 2 tys. ślubów zostało zorganizowanych poza urzędem, choć jak wskazują eksperci liczba ta może wzrosnąć, bez względu na podwyższenie wymaganej opłaty.
Nowa ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego przewiduje ponadto prowadzenie elektronicznej rejestracji aktów urodzeń, małżeństw i zgonów, a także udostępnianie ich odpisów w dowolnym USC.
Pierwotnie zawarcie ślubu poza budynkiem urzędem stanu cywilnego miało być to możliwe już od 1 stycznia 2015 r., jednak nowe prawo wejdzie w życie dwa miesiące później wraz z nowymi przepisami o nadawaniu dzieciom imion obcych oraz ze zmienioną ustawą o dowodach osobistych.
W problemach z urzędami, polecamy Specjalistów Availo zajmujących się prawem i postępowaniem administracyjnym. Fachową pomoc prawną możecie Państwo otrzymać za 50 zł. W tym celu zachęcamy do kontaktu pod nr naszej infolinii: 22 22 80 800 albo drogą mailową pod adresem: zlecenia@availo.pl. Zapraszamy!