W porządku obrad Sejmu, który był zaplanowany na 20 lutego br., znalazło się głosowanie nad przyjęciem w całości projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo zamówień publicznych, w brzmieniu proponowanym przez Komisję Finansów Publicznych. W głosowaniu udział wzięło 407 posłów. Za oddano 397 głosów, przeciw – 2, wstrzymało się 8 posłów. Oznacza to, że kolejna grupa towarów będzie obciążona odwróconym podatkiem VAT.
Jak można przeczytać na stronie internetowej Urzędu Skarbowego, odwrócony podatek VAT polega na tym, że rozlicza go nie sprzedawca, a nabywca. Taki obowiązek może w szczególności dotyczyć rolników ryczałtowych oraz podatników, którzy wykonują czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, ale korzystają ze zwolnienia od niego.
Mechanizm odwróconego VAT jest stosowany w tych dziedzinach podatków, gdzie szczególnie często dochodzi do nadużyć. Pomaga on skuteczniej egzekwować należności związane z podatkiem od towarów i usług. Dzięki przyjętej nowelizacji, ma on być stosowany w obrocie niektórymi rodzajami złota i stali, ale przede wszystkim telefonami komórkowymi i smartfonami. Zmiana dotknie także tablety, notebooki, laptopy oraz konsole do gier.
Przegłosowana została również możliwość szerszego stosowania instytucji „ulgi na złe długi” – zapewnienie symetrii rozwiązań. “Ulga na złe długi” jest instrumentem, który pozwala podatnikowi na skorygowanie rozliczonego VAT w przypadku braku otrzymania od kontrahenta zapłaty z tytułu dokonanej sprzedaży.
Zmianą zostało objęte także podwyższenie wysokości kaucji gwarancyjnej w przypadku dostaw paliw: minimalnej do 1 mln zł (z 200 tys. zł) i maksymalnej do 10 mln zł (z 3 mln zł). Rozwiązanie to ma ograniczyć nadużycia w rozliczaniu podatku VAT przez podmioty działające w branży paliwowej.