W 2014 r. zapadło 827 orzeczeń o upadłościach polskich firm. Jest to liczba znacznie niższa w roku wcześniejszym (895), ale zdecydowanie wyższa niż w ostatnim przedkryzysowym roku 2008, w którym liczba likwidacji wyniosła 411.
Tak jak rok wcześniej, największą liczbę upadłości zanotowano w sektorze budowlanym. Było to 23,15 % ogólnej liczby upadłości. Widać jednak, że i w tej branży można mówić o stabilizacji, dlatego że w roku ubiegłym, w strukturze upadłości firmy z sektora budowlanego notowały 29,8 %. Jeśli chodzi o formę prawną upadłych firm, to ponad połowę stanowią spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wartym uwagi jest fakt, że w 10 z 16 polskich województw zanotowano spadek liczby upadłości. Liczbie upadłości wciąż przewodzi województwo mazowieckie.
Zdecydowana większość z tych likwidacji (709), było prowadzonych w trybie likwidacyjnym. Jak twierdzą eksperci, ta struktura może ulec zmianie, w związku z planowanym wejściem w życie od 1 stycznia 2016 r. przepisów nowej ustawy Prawo restrukturyzacyjne. Na łamach naszego serwisu pisaliśmy o tym wielokrotnie, m. in. w tym miejscu.