W ubiegłym tygodniu, w dniach 21-24 lipca, Sejm zebrał się na 97. posiedzeniu w tej kadencji.
Wśród najważniejszych spraw, nad którymi pochyliła się izba niższa parlamentu, można wskazać m.in.: wprowadzenie rozwiązań ułatwiających łączenie pracy z opieką nad dziećmi dzięki tzw. ustawie rodzinnej, która upraszcza system urlopów związanych z opieką nad dziećmi oraz ma ułatwić korzystanie z elastycznych form czasu pracy ze względu na obowiązki rodzinne, wprowadzenie przepisów zwiększających ochronę lokatorów nękanych przez właścicieli lub zarządców kamienic (wprowadzenie kary 3 lat pozbawienia wolności za zmuszanie innej osoby do określonego zachowania poprzez szantaż lub przymus) oraz nowe regulacje dotyczące organizowania i przeprowadzania zgromadzeń, przyjęcie sprawozdanie z wykonania budżetu oraz udzielenie absolutorium rządowi. Sejm powołał także nowego Rzecznika Praw Obywatelskich, o czym pisaliśmy tutaj.
Oprócz powyższych kwestii, Sejm zajął się również kwestią sprawniejszego odzyskiwania alimentów, ułatwieniami dla firm handlujących wyrobami akcyzowymi, szczegółowym uregulowaniem zasad adopcji ze wskazaniem, przyznanie 1 tys. zł miesięcznie rodzicom pozostającym bez prawa do zasiłku macierzyńskiego czy ułatwieniami dla cudzoziemców w dostępie do zawodów pielęgniarki i położnej. Ochronę strategicznych polskich spółek przed wrogimi przejęciami ma zaś zapewnić ustawa o kontroli niektórych inwestycji. Trójstronna Komisję ds. Społeczno-Gospodarczych ustawą o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego została zastąpiona przez RDS – Radę Dialogu Społecznego. Od 2017 r. obowiązkowe szczepienia będą finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a nie przez Ministerstwo Zdrowia. Zwiększy się także rola mediacji w sprawach cywilnych. Sejm uchwalił ustawę o polubownych metodach rozwiązywania sporów. Sejm dostosował także standardy dotyczące listów zastawnych oraz europejskie poświadczenie spadkowe do obowiązującego prawa unijnego.
Kilkanaście dni temu pisaliśmy w tym miejscu o nowych e-usługach w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, o których również debatowano podczas posiedzenia Sejmu. Kierowcom przyda się także informacja o tym, że straże miejskie i gminne stracą prawo do używania fotoradarów.