Już 19 lutego br. wchodzi w życie ustawa z dnia 9 października 2015 r. o pomocy dla kredytobiorców, którzy znaleźli się w ciężkiej sytuacji finansowej, a są posiadaczami kredytu mieszkaniowego. Według ustawy, osoby fizyczne mogą liczyć na pomoc finansową dzięki Funduszowi Wsparcia Kredytobiorców. Bank Gospodarstwa Krajowego będzie odpowiadał za ten fundusz.
Zasady ubiegania się o pomoc są proste. Wystarczy na odpowiednim wniosku zwrócić się do banku, w którym kredyt został zaciągnięty, a bank dopełni formalności związanych z uzyskaniem środków z Banku Gospodarstwa Krajowego. Aby skorzystać z pomocy, nie można posiadać prawa do innego lokalu, a ze wsparcia będzie można korzystać nie dłużej niż 18 miesięcy.
Program skierowany jest do: kredytobiorców, którzy na spłatę raty muszą przeznaczyć 60 % miesięcznego budżetu domowego, kredytobiorców, którzy po spłacie kredytu zostają w posiadaniu środków uprawniających ich do skorzystania z pomocy społecznej, a także kredytobiorców, którzy są bezrobotni.
Całkowita wartość wsparcia to suma przewidywanych 18 rat, przy czym wysokość miesięcznej raty nie może przekroczyć kwoty 1500 zł.
Zgodnie z ustawą kredytobiorca będzie zobowiązany do zwrotu otrzymanego wsparcia. Spłatę rozpocznie po dwóch latach od otrzymania ostatniego dofinansowania.
Podstawa prawna: Ustawa z 9 października 2015 r. o wsparciu kredytobiorców (DzU z 20 listopada 2015 r., poz. 1925)