Od 1 stycznia doszło do zmian dotyczących rozliczania VAT-u przez przedsiębiorców.

 

Obowiązek podatkowy w VAT

 

Zgodnie z nowymi regulacjami podstawą powstania obowiązku podatkowego nie będzie już termin wystawienia faktury, a finalizacji transakcji, czyli wykonania  usługi lub dostarczenia towaru. Oznacza to zmniejszenie elastyczności finansowej dla wielu firm. Poprzednio przedsiębiorcy, którzy dokonali transakcji pod koniec miesiąca, mogli przesunąć płatność podatku VAT na przyszły miesiąc poprzez późniejsze wystawienie faktury. W wyniku nowelizacji utracili tę możliwość. Zmiana ta wymusi na przedsiębiorcach reorganizację, co pociągnie za sobą podwyższenie kosztów działalności. Jedynym wygranym będzie fiskus, jako że otrzyma VAT wcześniej.

 

Przy rozliczeniu pierwszej deklaracji w roku 2014 r. przedsiębiorcy powinni pamiętać o wejściu w życiu nowelizacji. Co za tym idzie, powinni doliczyć VAT powstały w ramach transakcji z poprzedniego miesiąca, z fakturą przesuniętą na styczeń 2014 roku, oraz VAT powstały w ramach transakcji przeprowadzonych w styczniu 2014 roku.

 

Odliczenie podatku VAT

 

Co za tym idzie, zmiana momentu powstania obowiązku podatkowego pociąga za sobą niekorzystne konsekwencje dla nabywców. Prawo do odliczenia zostało związane z momentem finalizacji transakcji. W związku z tym odliczenie może zostać dokonane jedynie za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu nabytych towarów i usług po stronie nabywcy. Co więcej, podatek, który został naliczony wcześniej, będzie możliwy do odliczenia dopiero z chwilą otrzymania faktury VAT. Bez tego nie będzie mógł zostać odliczony. Dlatego należy pilnować dwóch terminów: po pierwsze, momentu finalizacji transakcji, a także momentu wystawienia faktury.

 

Zmianie uległ także termin wystawiania faktury. Od nowego roku fakturę można wystawić nawet na 30 dni przed wykonaniem usługi lub dostarczeniem towaru i do 15 dni po transakcji. Oznacza to spore wydłużenie, zwłaszcza jeżeli chodzi o czas przed wykonaniem usługi lub dostarczeniem towaru. Ma to na celu wyeliminowanie faktur zaliczkowych, które w zdecydowanej większości przypadków stracą sens.

 

Warto pamiętać, że powyższe zmiany nie dotknęły wszystkich branży. W przypadku usług budowlanych, czynności związanych z drukiem i dostawą książek, usług telekomunikacyjnych oraz dostawy cieplnej oraz elektrycznej, podstawą do powstania obowiązku podatkowego będzie dzień wystawienia faktury VAT.

 

Zmiana podstawy opodatkowania

 

Rewolucją jest zmiana podstawy opodatkowania podatkiem VAT. Do końca minionego roku opodatkowany był obrót. Od początku roku 2014 podstawa uległa rozszerzeniu. Obecnie opodatkowane podatkiem VAT jest wszystko to, co stanowi  zapłatę za towar lub usługę. Oznacza to, że poza obrotem opodatkowaniu będą podlegać także dotacje, subwencje i inne podobne dopłaty, a także koszty transportu, ubezpieczenia, opakowania oraz prowizje. Tak naprawdę jedyną rzeczą, która nie będzie wliczana do podstawy opodatkowania będą upusty oraz obniżki.