Kilka dni temu Sejm uchwalił nowelizację prawa budowlanego, dzięki której będzie można szybciej rozpocząć budowę domów jednorodzinnych. “Za” głosowało 305 posłów, 2 było “przeciw”, a 142 wstrzymało się od głosu.
Głównym jej założeniem jest zniesienie pozwolenia na budowę domów jednorodzinnych, gdy budowa lub przebudowa nie jest uciążliwa dla sąsiadów. Nowe przepisy przyspieszają też wydawanie zgody na użytkowanie.
W przypadku planowanej budowy, będziemy musieli dostarczyć zgłoszenie budowy z projektem budowlanym oraz dołączyć dokumenty wymagane w trybie pozwolenia na budowę. Starosta będzie miał 30 dni na wyrażenie sprzeciwu. Zmiana dotyczy także „milczącej zgody na użytkowanie”, który w praktyce oznacza brak sprzeciwu organu. Zostanie on skrócony z 21 do 14 dni.
Dodatkowo, nowela znosi obowiązek załączania do projektu oświadczeń o zapewnieniu dostępu do mediów, które będzie weryfikowane dopiero na etapie zgłoszenia terminu rozpoczęcia robót budowlanych.
Kolejną istotną zmianą jest porzucenie obowiązku zgłoszenia o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych. Dotychczas taki posiadał inwestor, który musiał powiadomić nadzór co najmniej 7 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia prac. Gdy wniosek będzie zawierał braki, organ poprosi go o uzupełnienie ich w ciągu 14 dni.
Szacuje się, że dzięki zmianom nawet 30 tys. inwestycji budowlanych rocznie będzie mogło być realizowane poprzez zgłoszenia z projektem budowlanym zamiast pozwoleń na budowę.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w ubiegłym roku wydano pozwolenia na budowę 156.752 mieszkań. Było ich o 13 % więcej niż w analogicznym okresie 2013 r.