Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, Maciej Hamankiewicz, zwrócił się z pismem do ministra finansów o wyjaśnienie wątpliwości, które pojawiają się w środowisku lekarskim w związku z rozporządzeniem ministra finansów z 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Od 1 stycznia 2015 r. bowiem, obowiązek posiadania kas fiskalnych dotknął również lekarzy i lekarzy dentystów.
Według nich, nowe przepisy budzą wiele wątpliwości. Chodzi tutaj między innymi o kwestie wystawiania recepty przez lekarza dla samego siebie oraz członków jego rodziny – lekarze nie wiedzą, czy taki czyn również ma podlegać obowiązkowi ewidencjonowania na kasie fiskalnej i czy tym samym należy od niego odprowadzić podatek. Leczenie członków dalszej rodziny oraz innych lekarzy to następny problem, który przedstawia NRL. Członkowie samorządu nie wiedzą jak rozliczać tego typu usługi: “z wynagrodzeniem zerowym, czy stawką wynagrodzenia wynikającą dla tego rodzaju usługi z cennika?” – pyta Prezes NRL w liście.
Kolejnym problemem jest też to, czy lekarze którzy postanowili nie wykonywać przez jakiś czas swojej praktyki prywatnie, muszą posiadać kasę fiskalną jako potencjalni wykonawcy usługi. Ustawa o działalności leczniczej nie przewiduje zawieszenia wykonywania usług lekarskich, dlatego w tym wypadku członkowie samorządu również zdają się być zdezorientowani.
Jak możemy przeczytać w liście, lekarze chcą stosować się do nowych przepisów, jednak wątpliwości „wynikające wyłącznie z niezrozumienia skomplikowanych przepisów” są powodem kilku niejasności.
O tegorocznym obowiązku wprowadzenia kas fiskalnych i grup zawodowych, których nowe prawo dotyczy, pisaliśmy tutaj.