W ubiegły poniedziałek, 16 marca, Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację prawa budowlanego, która została przyjęta przez Sejm w dniu 20 lutego br.
Jak możemy przeczytać w informacji ze strony internetowej Prezydenta na temat podpisanej ustawy, nowo przyjęty akt prawny ma za zadanie zniesienie obowiązku uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę w stosunku do niektórych obiektów budowlanych, a także rezygnację z obowiązku załączania do projektu budowlanego oświadczeń o zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła i gazu, o warunkach przyłączenia do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych oraz o możliwości dostępu do drogi publicznej. Przewiduje się również ograniczenie zasady, zgodnie z którą roboty budowlane można rozpocząć na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę.
Ustawa ma wejść w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.
Jednocześnie, Komisja Kodyfikacyjna Prawa Budowlanego przyjęła projekt kodeksu budowlanego, który składa się z usystematyzowanych przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane i ustawie z dnia 16 kwietnia 2004 r. o wyrobach budowlanych. W informacjach o przyczynach powstania takiej ustawy możemy przeczytać, że potrzebą jest dokonanie kompleksowych zmian w szeroko rozumianym procesie inwestycyjno-budowlanym. Proces ten oceniany jest powszechnie jako przeregulowany i nadmiernie sformalizowany, zaś przepisy regulujące tę materię uznaje się za niejednoznaczne i w wielu aspektach nieskuteczne. I dalej: Z kolei ustawa – Prawo budowlane, wielokrotnie nowelizowana, nie zapewnia czytelnej ścieżki proceduralnej dla inwestorów.
O zmianach w prawie budowlanym pisaliśmy już w styczniu.