Pod koniec maja do konsultacji społecznych i międzyresortowych trafił projekt Kodeksu budowlanego. Odpowiedzialną za jego opracowanie była Komisja Kodyfikacyjna Prawa Budowlanego. Ratio legis takiej ustawy jest konieczność dokonania zmian w procesie inwestycyjno-budowlanym i ujednolicenie obowiązujących przepisów, które są oceniane jako przeregulowane i zbyt sformalizowane.

Ustawa zostanie podzielona na 12 działów, a każdy z nich będzie odpowiadał kolejnym fazom procesu. Jak możemy przeczytać w założeniach do projektu, Kodeks wprowadzi znaczne ułatwienia dla inwestowania na obszarach zabudowanych oraz objętych planami miejscowymi. Zlikwidowana zostanie decyzja o warunkach zabudowy.

Ustawodawca określił, że w części ogólnej projektu kodeksu mają znaleźć się prawne ramy działań administracji architektoniczno-budowlanej oraz nadzoru budowlanego. Wprowadzono zespół zasad ogólnych o istotnym znaczeniu dla całego procesu inwestycji budowlanych i wzmocnienia pozycji inwestora. Projekt wprowadza nowe rozwiązania mające na celu przede wszystkim uelastycznienie procedur i ułatwienie realizacji inwestycji budowlanych czy stabilizację wydanych pozwoleń na budowę.

Przepisy kodeksu budowlanego mają wejść w życie 1 stycznia 2017 r.