Od 2016 r. zaczną obowiązywać nowe zasady zatrudniania pracowników na czas określony. Takich umów będzie mogło być maksymalnie 3, przy czym łącznie będą one mogły trwać co najwyżej 33 miesiące.

Przepis kodeksu pracy, który zostanie zmieniony to art. 251, mówiący o kolejnej umowie na czas określony. Od przyszłego roku, czwarta umowa zawarta pomiędzy stronami stanie się już umową na czas nieokreślony. Okres 33 miesięcy jest kompromisem wypracowanym przez związki zawodowe oraz organizacje pracodawców. Warto dodać, że nie zawsze będzie to czas bezwzględnie obowiązujący, ponieważ nie będzie on obowiązywał w przypadku zastępstwa pracownika, pracy dorywczej lub sezonowej oraz wykonywanej przez okres kadencji. Zmienią się także długości okresów wypowiedzeń: przy zatrudnieniu krótszym niż 6 miesięcy będą to dwa tygodnie, do 3 lat – miesiąc, a powyżej – 3 miesiące.

Projekt ma stabilizować sytuację na rynku pracy w Polsce. O nowelizacji przegłosowanej przez Sejm 25 czerwca br. wspominaliśmy w tekście na temat spraw, nad którymi miała pochylić się izba niższa podczas 95. posiedzenia tej kadencji.